Ask
your own question, for FREE!
Chemistry
11 Online
Concentrated nitric acid used in laboratory work is 68% nitric acid by mass in aqueous solution. What should be the molarity of such a sample of the acid if the density of the solution is 1.504 g/ml?
Still Need Help?
Join the QuestionCove community and study together with friends!
Concentrated nitric acid used in laboratory work is 68% nitric acid by mass in an aqueous solution. This means that 68 g of nitric acid is dissolved in 100 g of the solution. Molar mass of nitric acid (HNO3) = 1 × 1 + 1 × 14 + 3 × 16 = 63 g mol−1 Then, number of moles of HNO3 Given, Density of solution = 1.504 g mL−1 Volume of 100 g solution = Molarity of solution
Volume of 100 g solution = 100/1.504 = 66.49 ml = 66.49 * 10^-3L Molarity = 1.079/66.49*10^-3 = 16.23 M
Can't find your answer?
Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Latest Questions
DoltonCarlee:
what are y'all's options on S A T essays because honestly their not that bad
thereneelg:
Can someone give me a summary of article 231, The war guilt clause?? I need to explain what it is, but I can't find any shortened version of what it is and
luisaam2:
What should you do when the person you want to talk to the most is the one making
Breathless:
https://medal.tv/games/roblox/clips/nAYivIl6oXB6q9QAI?invite=cr-MSxCSk4sMTY4OTA4N
Twaylor:
I'm not that good at law can someone fact check this without bias? June 29, 2026, the Supreme Court decided Chatrie v.
Demon25:
For a hoco proposal with a cheerleader and football player, what else should be a
1 day ago
4 Replies
2 Medals
2 days ago
7 Replies
1 Medal
1 day ago
16 Replies
1 Medal
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
12 Replies
0 Medals