Ask
your own question, for FREE!
Physics
6 Online
a box of mass 5.0 kris accelerated from rest across a floor at a rate of 2.0 m/s^2 for 7.0 s. what was the work done on the box.
Still Need Help?
Join the QuestionCove community and study together with friends!
\[W=Fd\]where W=work, F=force on the box and d=displacement. Now, F=ma thus F=5*2=10. Now to get displacement we use s=1/2at^2 so, s=(1/2)(2)(7)^2=49 meters. So the work done is W=10*49=490 joules.
If the box is moving on a frictionless surface, then use work energy theorem; work done = change in K.E. Initial Kinetic Energy=0 as the object is at rest. using v=u+at , v=2x7=14m/s Then Change in K.E=1/2(5)[14^{2}\]= 490J0ule
Can't find your answer?
Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Latest Questions
DoltonCarlee:
what are y'all's options on S A T essays because honestly their not that bad
thereneelg:
Can someone give me a summary of article 231, The war guilt clause?? I need to explain what it is, but I can't find any shortened version of what it is and
luisaam2:
What should you do when the person you want to talk to the most is the one making
Breathless:
https://medal.tv/games/roblox/clips/nAYivIl6oXB6q9QAI?invite=cr-MSxCSk4sMTY4OTA4N
Twaylor:
I'm not that good at law can someone fact check this without bias? June 29, 2026, the Supreme Court decided Chatrie v.
Demon25:
For a hoco proposal with a cheerleader and football player, what else should be a
1 day ago
4 Replies
2 Medals
2 days ago
7 Replies
1 Medal
1 day ago
16 Replies
1 Medal
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
12 Replies
0 Medals