Ask
your own question, for FREE!
Physics
9 Online
A2kg iron block is taken from a furnace where its temoerature was 650C and placed on a large block of ice at 0C. Assuming that all the heat given up by the iron is used to melt the ice, how much ice is melted?
Still Need Help?
Join the QuestionCove community and study together with friends!
first find the heat that iron is losing to melt ice \[\Large Q=mc \Delta T\] here mass of iron =m=2kg delta t=650-0=650C c=specific heat of iron =442 J/kgC Q= 2*442*650=574600 J divide this 574600 J energy by Latent heat of fusion (because Phase change is taking place) you mill get mass of ICE !! can you find it now ?? let me know if you need further help with this .
thanks bhai
Can't find your answer?
Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Latest Questions
DoltonCarlee:
what are y'all's options on S A T essays because honestly their not that bad
thereneelg:
Can someone give me a summary of article 231, The war guilt clause?? I need to explain what it is, but I can't find any shortened version of what it is and
luisaam2:
What should you do when the person you want to talk to the most is the one making
Breathless:
https://medal.tv/games/roblox/clips/nAYivIl6oXB6q9QAI?invite=cr-MSxCSk4sMTY4OTA4N
Twaylor:
I'm not that good at law can someone fact check this without bias? June 29, 2026, the Supreme Court decided Chatrie v.
Demon25:
For a hoco proposal with a cheerleader and football player, what else should be a
19 hours ago
4 Replies
2 Medals
1 day ago
7 Replies
1 Medal
1 day ago
16 Replies
1 Medal
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
12 Replies
0 Medals