Ask
your own question, for FREE!
Physics
7 Online
A car accelerates from rest at a constant rate of 2.0m/s^2 for 5.0s. (a) What is the speed of the car at the end of that time? (b) How far does the car travel in this time? I'm having quite a bit of trouble with these kinematic formulas and their use and would appreciate any help you might have. Thank you. Using s=v^2/2a I get 25m but I'm not sure if that is correct.
Still Need Help?
Join the QuestionCove community and study together with friends!
your answer for the distance traveled is correct final position = initial position + initial velocity*time + 0.5*acceleration*time^2 final position = 0 + 0*5 + 0.5(2 m/s^2)*(25 s^2) = 25
V=U+a*t V=2*5=10m/s distance traveled=10*5=
also S=0.5*2*(5)^2=0.5*2*25
Can't find your answer?
Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Latest Questions
DoltonCarlee:
what are y'all's options on S A T essays because honestly their not that bad
thereneelg:
Can someone give me a summary of article 231, The war guilt clause?? I need to explain what it is, but I can't find any shortened version of what it is and
luisaam2:
What should you do when the person you want to talk to the most is the one making
Breathless:
https://medal.tv/games/roblox/clips/nAYivIl6oXB6q9QAI?invite=cr-MSxCSk4sMTY4OTA4N
Twaylor:
I'm not that good at law can someone fact check this without bias? June 29, 2026, the Supreme Court decided Chatrie v.
Demon25:
For a hoco proposal with a cheerleader and football player, what else should be a
12 hours ago
4 Replies
2 Medals
1 day ago
7 Replies
1 Medal
17 hours ago
16 Replies
1 Medal
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
12 Replies
0 Medals