Ask
your own question, for FREE!
Chemistry
4 Online
An oxide of phosphorus contains 56.4% phosphorus and 43.6% oxygen. It's relative molecular mass is 220. Find both the empirical and the molecular formula of the oxide'
Still Need Help?
Join the QuestionCove community and study together with friends!
moles of P = 56,4g/30,974g/mole = 1,82 moles P moles of O = 43,6 /15,999 = 2,73 moles of O Converting to the simplest ratio: For P: 1,82/1, 82 =1 For O: 2,73/1,82 = 1,5 which I guess approximates 1 P and 2 Oxygens. PO2 -> the empirical formula I suppose this is how it's done, but Im not quite sure.
Can't find your answer?
Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Latest Questions
DoltonCarlee:
what are y'all's options on S A T essays because honestly their not that bad
thereneelg:
Can someone give me a summary of article 231, The war guilt clause?? I need to explain what it is, but I can't find any shortened version of what it is and
luisaam2:
What should you do when the person you want to talk to the most is the one making
Breathless:
https://medal.tv/games/roblox/clips/nAYivIl6oXB6q9QAI?invite=cr-MSxCSk4sMTY4OTA4N
Twaylor:
I'm not that good at law can someone fact check this without bias? June 29, 2026, the Supreme Court decided Chatrie v.
Demon25:
For a hoco proposal with a cheerleader and football player, what else should be a
10 hours ago
4 Replies
2 Medals
1 day ago
7 Replies
1 Medal
14 hours ago
16 Replies
1 Medal
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
12 Replies
0 Medals