Ask
your own question, for FREE!
Physics
7 Online
An electron starting from rest has a velocity v that increases linearly with time t so that v=kt, where k=2 m/s^2.Find the distance covered by it in first three seconds? a)18m b}9m c)6m d)4m
Still Need Help?
Join the QuestionCove community and study together with friends!
This Can be Done in Two ways .... Do u Know Differentiation ?
a = dv/dt = k a = 2m/s^2 S = u + 1/2 a t^2 Here u = 0 Since V= kt ( Initial t=0) so S = 1/2 * 2 * 9 = 9 m
This can be Also Done By Using Integration S = intergral ( V) S = kt^2/2 = 2 * 9/2 = 9 m
@Yahoo! Thanx bro(Yes I know both integration and differentiation)
Can't find your answer?
Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Latest Questions
DoltonCarlee:
what are y'all's options on S A T essays because honestly their not that bad
thereneelg:
Can someone give me a summary of article 231, The war guilt clause?? I need to explain what it is, but I can't find any shortened version of what it is and
luisaam2:
What should you do when the person you want to talk to the most is the one making
Breathless:
https://medal.tv/games/roblox/clips/nAYivIl6oXB6q9QAI?invite=cr-MSxCSk4sMTY4OTA4N
Twaylor:
I'm not that good at law can someone fact check this without bias? June 29, 2026, the Supreme Court decided Chatrie v.
Demon25:
For a hoco proposal with a cheerleader and football player, what else should be a
20 hours ago
4 Replies
2 Medals
2 days ago
7 Replies
1 Medal
1 day ago
16 Replies
1 Medal
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
12 Replies
0 Medals