Ask
your own question, for FREE!
Chemistry
6 Online
How much heat is necessary to melt 56.72 grams of substance Y from solid phase at 15 degrees Celsius to liquid at the same temperature? Melting point of substance Y = 15 degrees Celsius; ΔHvaporization = 2.83 J/mol; ΔHfusion = 5.51 J/mol; MWsubstance y = 14.77 g/mol.Answer 21.2 J 3.13 x 102 J 10.9 J 161 J
Still Need Help?
Join the QuestionCove community and study together with friends!
Convert grams to moles \[56.72g / 14.77 g/mol= 3.840mol\] Then simply multiply by the heat of fusion \[3.840 mol * 5.51J/mol= 21.2J\]
Can't find your answer?
Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Latest Questions
DoltonCarlee:
what are y'all's options on S A T essays because honestly their not that bad
thereneelg:
Can someone give me a summary of article 231, The war guilt clause?? I need to explain what it is, but I can't find any shortened version of what it is and
luisaam2:
What should you do when the person you want to talk to the most is the one making
Breathless:
https://medal.tv/games/roblox/clips/nAYivIl6oXB6q9QAI?invite=cr-MSxCSk4sMTY4OTA4N
Twaylor:
I'm not that good at law can someone fact check this without bias? June 29, 2026, the Supreme Court decided Chatrie v.
Demon25:
For a hoco proposal with a cheerleader and football player, what else should be a
11 hours ago
4 Replies
2 Medals
1 day ago
7 Replies
1 Medal
16 hours ago
16 Replies
1 Medal
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
12 Replies
0 Medals