Ask
your own question, for FREE!
Chemistry
3 Online
A substance of unknown mass absorbs 138 kilojoules of energy, going from 298 to 303 Kelvin. If the specific heat of the substance is 7.11 J/g·°C, how much of the substance was present? Answer 3.88 kg 32.3 g 3.88 g 32.3 kg I need help setting up this equation. q = mcΔT 138 = 5*(7.11)triangleT i have this but I feel like its wrong
Still Need Help?
Join the QuestionCove community and study together with friends!
First you need to convert kilojoules to joules 138*1000=138000 J And you must convert kelvins to celsius 298-273=25 C 303-273=30 Now 30-25= 5 So your equation is now 138000=x * 7.11 * 5 138000=35.6x So x=3876g or x=3.88kg D
Woops I mean A haha
Thanks so much for your help!
Can't find your answer?
Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Latest Questions
DoltonCarlee:
what are y'all's options on S A T essays because honestly their not that bad
thereneelg:
Can someone give me a summary of article 231, The war guilt clause?? I need to explain what it is, but I can't find any shortened version of what it is and
luisaam2:
What should you do when the person you want to talk to the most is the one making
Breathless:
https://medal.tv/games/roblox/clips/nAYivIl6oXB6q9QAI?invite=cr-MSxCSk4sMTY4OTA4N
Twaylor:
I'm not that good at law can someone fact check this without bias? June 29, 2026, the Supreme Court decided Chatrie v.
Demon25:
For a hoco proposal with a cheerleader and football player, what else should be a
8 hours ago
4 Replies
2 Medals
1 day ago
7 Replies
1 Medal
13 hours ago
16 Replies
1 Medal
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
12 Replies
0 Medals