Ask
your own question, for FREE!
Physics
8 Online
Free Fall Question: As you look out of your dorm window, a flower pot suddenly falls past. The window is Lw = 1.19 m tall and the pot is visible for t = 0.244 s. The flower pot was dropped accidentally from a higher floor, a distance h above the bottom of the window. The bottom of the window is a distance hw = 1.70 m above the ground. I solved h to be 1.88m How would I go about finding speed when the pot hit the ground
Still Need Help?
Join the QuestionCove community and study together with friends!
As you correctly have found, the height from the bottom of the window to the top part is 1.88 m, then, the height from the top to the ground is, \[h=1.88+1.70=3.58\ m\] So now, \[0=3.58-\frac{1}{2}gt^2\Rightarrow t=0.85\ s\Rightarrow v=-gt=-8.38\ m/s\]
Can't find your answer?
Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Latest Questions
DoltonCarlee:
what are y'all's options on S A T essays because honestly their not that bad
thereneelg:
Can someone give me a summary of article 231, The war guilt clause?? I need to explain what it is, but I can't find any shortened version of what it is and
luisaam2:
What should you do when the person you want to talk to the most is the one making
Breathless:
https://medal.tv/games/roblox/clips/nAYivIl6oXB6q9QAI?invite=cr-MSxCSk4sMTY4OTA4N
Twaylor:
I'm not that good at law can someone fact check this without bias? June 29, 2026, the Supreme Court decided Chatrie v.
Demon25:
For a hoco proposal with a cheerleader and football player, what else should be a
1 day ago
4 Replies
2 Medals
2 days ago
7 Replies
1 Medal
1 day ago
16 Replies
1 Medal
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
12 Replies
0 Medals