Ask
your own question, for FREE!
Physics
5 Online
Kelli weighs 414 N, and she is sitting on on a playground swing that hangs 0.5 m above the ground. Her mom pulls the swing back and releases it when the seat is 1.1 m above the ground. If Kelli moves through the lowest point at 2.0 m/s, how much work was done on the swing by friction?
Still Need Help?
Join the QuestionCove community and study together with friends!
Well think of this system in terms of energy conservation. At 1.1m the gravitational potential energy is 414(1.1-.5) = 248.4. All this energy must converted to kinetic energy at the lowest point. So, 248.4 =1/2mv^2 and the difference will be the energy lost to friction. So, m = 414/9.8 = 42.2 kg (.5)(42.2)(4ms)= 84.4 J So, the energy lost to friction is just the difference of 248.4 - 84.4 = 164 J. I hope this helps :)
Thank you so much!
Can't find your answer?
Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Latest Questions
DoltonCarlee:
what are y'all's options on S A T essays because honestly their not that bad
thereneelg:
Can someone give me a summary of article 231, The war guilt clause?? I need to explain what it is, but I can't find any shortened version of what it is and
luisaam2:
What should you do when the person you want to talk to the most is the one making
Breathless:
https://medal.tv/games/roblox/clips/nAYivIl6oXB6q9QAI?invite=cr-MSxCSk4sMTY4OTA4N
Twaylor:
I'm not that good at law can someone fact check this without bias? June 29, 2026, the Supreme Court decided Chatrie v.
Demon25:
For a hoco proposal with a cheerleader and football player, what else should be a
7 hours ago
4 Replies
2 Medals
1 day ago
7 Replies
1 Medal
12 hours ago
16 Replies
1 Medal
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
12 Replies
0 Medals