Ask
your own question, for FREE!
Chemistry
5 Online
300 cm3 of a 2.00 m solution kno3 is mixed with 200 cm3 of a 3.00 solution of kno3. whats the concentration of the resulting solution
Still Need Help?
Join the QuestionCove community and study together with friends!
We need to find the total moles of KNO3 first, which we will then use to find the concentration of the resulting solution. A cm^3 is a mL, so 300 cm^3 = 300 mL = 0.3 L. 0.3 x 2 = 0.6 mol in the first solution. Similarly, 0.2 x 3 = 0.6 mol in the second solution. 0.6 + 0.6 = 1.2 total moles of KNO3. The total volume is 0.2 + 0.3 = 0.5 L. This means the final concentration is 1.2/0.5 = 2.4 M.
thanks
Can't find your answer?
Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Latest Questions
DoltonCarlee:
what are y'all's options on S A T essays because honestly their not that bad
thereneelg:
Can someone give me a summary of article 231, The war guilt clause?? I need to explain what it is, but I can't find any shortened version of what it is and
luisaam2:
What should you do when the person you want to talk to the most is the one making
Breathless:
https://medal.tv/games/roblox/clips/nAYivIl6oXB6q9QAI?invite=cr-MSxCSk4sMTY4OTA4N
Twaylor:
I'm not that good at law can someone fact check this without bias? June 29, 2026, the Supreme Court decided Chatrie v.
Demon25:
For a hoco proposal with a cheerleader and football player, what else should be a
1 day ago
4 Replies
2 Medals
2 days ago
7 Replies
1 Medal
1 day ago
16 Replies
1 Medal
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
12 Replies
0 Medals