Ask
your own question, for FREE!
Chemistry
5 Online
What mass of ammonia gas is produced when 30.0 g of N2(g) and 10.0 g of H2(g) react according to the following (unbalanced) equation, N2(g) + H2(g) NH3(g)?
Still Need Help?
Join the QuestionCove community and study together with friends!
Balanced equation: N2(g) +3 H2(g) --->2NH3(g) moles(N2)= 30,0g/28,00g/mol=1,07 mol moles (H2)= 10,0g/2,00g/mol=5,00 mol calculating stoichiometric coefficients N2= 1,07/1= 1,07 H2= 5,00/3= 1,6 mol than we know that N2 is the limitant reactive Now we have to calculate number of moles(NH3) produced 1 mol (N2)/ 2 mol(NH3)= 1,07 mol (N2)/ xxx mol (NH3) I guess you already know the rest.
Can't find your answer?
Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Latest Questions
DoltonCarlee:
what are y'all's options on S A T essays because honestly their not that bad
thereneelg:
Can someone give me a summary of article 231, The war guilt clause?? I need to explain what it is, but I can't find any shortened version of what it is and
luisaam2:
What should you do when the person you want to talk to the most is the one making
Breathless:
https://medal.tv/games/roblox/clips/nAYivIl6oXB6q9QAI?invite=cr-MSxCSk4sMTY4OTA4N
Twaylor:
I'm not that good at law can someone fact check this without bias? June 29, 2026, the Supreme Court decided Chatrie v.
Demon25:
For a hoco proposal with a cheerleader and football player, what else should be a
1 day ago
4 Replies
2 Medals
2 days ago
7 Replies
1 Medal
1 day ago
16 Replies
1 Medal
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
12 Replies
0 Medals