Ask
your own question, for FREE!
Chemistry
11 Online
Consider the reaction. CH4(g)+2O2(g) -> CO2(g)+2H20(g) How many grams of methane should be burned in an excess of oxygen at STP to obtain 5.6 L of carbon dioxide? A. 2.0 g B. 4.0 g C. 16.0 g D. 32.0 g
Still Need Help?
Join the QuestionCove community and study together with friends!
molar masses methane = 16 g/mol carbon dioxide =44 g/mol One mole of any gas at S.T.P. occupies the same volume which is 22.4 L. divide this into 5.6 L to find how many grams we have: 5.6/22.4 = 0.25, so there are (0.25)(44 g) = 11 g. we see that 1 mole of CO2 is produced for 1 mole of CH4 Since we produce 11 g = 0.25 mol of CO2 we must start with 0.25 mol of CH4 (0.25)(16 g) = 4.0 g.
Can't find your answer?
Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Latest Questions
DoltonCarlee:
what are y'all's options on S A T essays because honestly their not that bad
thereneelg:
Can someone give me a summary of article 231, The war guilt clause?? I need to explain what it is, but I can't find any shortened version of what it is and
luisaam2:
What should you do when the person you want to talk to the most is the one making
Breathless:
https://medal.tv/games/roblox/clips/nAYivIl6oXB6q9QAI?invite=cr-MSxCSk4sMTY4OTA4N
Twaylor:
I'm not that good at law can someone fact check this without bias? June 29, 2026, the Supreme Court decided Chatrie v.
Demon25:
For a hoco proposal with a cheerleader and football player, what else should be a
21 hours ago
4 Replies
2 Medals
2 days ago
7 Replies
1 Medal
1 day ago
16 Replies
1 Medal
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
12 Replies
0 Medals