Ask
your own question, for FREE!
Chemistry
4 Online
How many grams of aluminu?m will be produced if 12.0g of Ba reacts with 9.0g of Al2(SO4)3
Still Need Help?
Join the QuestionCove community and study together with friends!
The reaction gives one type of precipitate, i.e. BaSO4 then, # mole of Ba = 12 / 137.3 = 0.0874 mole then # of mole of SO4 2- = 9/342.2 (molar mass of Al2(SO4)3) = 0.0263 mole since mole ratio of Ba: Al2(SO4)3 = 3:1, therefore, Ba is in excess. Thus, only 0.0263 mol Ba reacted to give BaSO4 since 3 mole of BaSO4 will be produced, so # mole of BaSO4 produced = 3 * 0.0263=0.0789 mole gram of BaSO4 = 0.0789 * 233.4 = 18.42g// correct me if I'm wrong ;)
\[3Ba + Al2(SO4)3 \rightarrow 3BaSO4 + 2Al ^{3+}\]
This is a problem of limiting reactants
Can't find your answer?
Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Latest Questions
DoltonCarlee:
what are y'all's options on S A T essays because honestly their not that bad
thereneelg:
Can someone give me a summary of article 231, The war guilt clause?? I need to explain what it is, but I can't find any shortened version of what it is and
luisaam2:
What should you do when the person you want to talk to the most is the one making
Breathless:
https://medal.tv/games/roblox/clips/nAYivIl6oXB6q9QAI?invite=cr-MSxCSk4sMTY4OTA4N
Twaylor:
I'm not that good at law can someone fact check this without bias? June 29, 2026, the Supreme Court decided Chatrie v.
Demon25:
For a hoco proposal with a cheerleader and football player, what else should be a
1 day ago
4 Replies
2 Medals
2 days ago
7 Replies
1 Medal
1 day ago
16 Replies
1 Medal
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
12 Replies
0 Medals