Ask
your own question, for FREE!
Chemistry
6 Online
How many liters of fluorine gas, at standard temperature and pressure, will react with 23.5 grams of potassium metal? Show all of the work used to solve this problem. 2 K + F2 yields 2 KF
Still Need Help?
Join the QuestionCove community and study together with friends!
Potassium (K) = 39.098 g/mol 23.5g / 39.098 g/mol = 0.601 mol ratio: 2:1 0.601 mol / 2 = 0.3005 mol V = nRT/P = 22.4 L - one mole of any gas occupies a volume of 22.4 L n = 0.3005 mol R = 0.0821 T = 273.15 K P = 1 atm (0.3005 * 0.0821 * 273.15) / 1 = 6.73 V = 6.73 L
Can someone tell me if my answer is correct, please?
@ganeshie8
@Cuanchi
yes its correct!
Still Need Help?
Join the QuestionCove community and study together with friends!
Hey, I'm back, I was away from my computer for a while. Thanks! :)
Can't find your answer?
Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Latest Questions
DoltonCarlee:
what are y'all's options on S A T essays because honestly their not that bad
thereneelg:
Can someone give me a summary of article 231, The war guilt clause?? I need to explain what it is, but I can't find any shortened version of what it is and
luisaam2:
What should you do when the person you want to talk to the most is the one making
Breathless:
https://medal.tv/games/roblox/clips/nAYivIl6oXB6q9QAI?invite=cr-MSxCSk4sMTY4OTA4N
Twaylor:
I'm not that good at law can someone fact check this without bias? June 29, 2026, the Supreme Court decided Chatrie v.
Demon25:
For a hoco proposal with a cheerleader and football player, what else should be a
1 day ago
4 Replies
2 Medals
2 days ago
7 Replies
1 Medal
1 day ago
16 Replies
1 Medal
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
12 Replies
0 Medals