Ask
your own question, for FREE!
Physics
4 Online
A car tire rotates 12.7 rev in 34 s. What is the angular velocity of the tire?
Still Need Help?
Join the QuestionCove community and study together with friends!
\(\large \omega = \frac{2 \pi}{T}\)
the frequency of rotation , f , is 12.7/34 (Hz). That's the number of revolutions per second. This gives us information about the Time period of rotation , T. T = 2π/w , (where w = angular velocity.) from this we can deduce that w= 2π/T = 2πf. ( because f=1/T ) all that is left is to plug in the numbers: w = 2π (12.7/34) = 2.35 radians/second Ans: 2.35 radians/second
U should not give the answer @AlexandruGuja
Can't find your answer?
Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Latest Questions
DoltonCarlee:
what are y'all's options on S A T essays because honestly their not that bad
thereneelg:
Can someone give me a summary of article 231, The war guilt clause?? I need to explain what it is, but I can't find any shortened version of what it is and
luisaam2:
What should you do when the person you want to talk to the most is the one making
Breathless:
https://medal.tv/games/roblox/clips/nAYivIl6oXB6q9QAI?invite=cr-MSxCSk4sMTY4OTA4N
Twaylor:
I'm not that good at law can someone fact check this without bias? June 29, 2026, the Supreme Court decided Chatrie v.
Demon25:
For a hoco proposal with a cheerleader and football player, what else should be a
1 day ago
4 Replies
2 Medals
2 days ago
7 Replies
1 Medal
1 day ago
16 Replies
1 Medal
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
12 Replies
0 Medals