Ask
your own question, for FREE!
Chemistry
6 Online
How many moles are in 10.0 gram sample of water
Still Need Help?
Join the QuestionCove community and study together with friends!
water is H2O H=1 gram of moler mass O=16 grams of moler mass so you have 2 grams of hydrogen and 16 grams of oxygen you add those two together you have 18 grams of moler mass. Then you just do grams of substance divided by the grams of moler mass and you will get your answer. 10.0/18=moles
H2O: Hydrogen x 2 = 1g mol-1 x 2 = 2g mol-1 Oxygen x 1 = 16g mol-1 H2O total = 18g mol-1 To find the moles of a substance, it is mass of the substance in grams over the molar mass of the substances elements (on the periodic table) 10g/18g mol-1 = 0.5mol There are 0.5mol in a 10g sample of H2O
Can't find your answer?
Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Latest Questions
DoltonCarlee:
what are y'all's options on S A T essays because honestly their not that bad
thereneelg:
Can someone give me a summary of article 231, The war guilt clause?? I need to explain what it is, but I can't find any shortened version of what it is and
luisaam2:
What should you do when the person you want to talk to the most is the one making
Breathless:
https://medal.tv/games/roblox/clips/nAYivIl6oXB6q9QAI?invite=cr-MSxCSk4sMTY4OTA4N
Twaylor:
I'm not that good at law can someone fact check this without bias? June 29, 2026, the Supreme Court decided Chatrie v.
Demon25:
For a hoco proposal with a cheerleader and football player, what else should be a
5 hours ago
4 Replies
2 Medals
1 day ago
7 Replies
1 Medal
10 hours ago
16 Replies
1 Medal
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
12 Replies
0 Medals